Profesora Aleksandra Bieziņa muzejs

Vēsture

Profesora Aleksandra Bieziņa memoriālais muzejs dibināts 1987.gadā, tas atrodas Madonas rajona Sarkaņu pagasta „Jaundilmaņu” mājās. Apmeklētājiem muzejs tika atvērts 1989.gadā, kā Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja filiāle. Muzeja ekspozīciju veido krājuma materiāli, kā arī prof. Bieziņa un viņa ģimenes personīgās lietas. Ekspozīcija atspoguļo profesora zinātnisko, praktisko un pedagoģisko darbu, jo tieši „Jaundilmaņos” sāka veidoties profesora spilgtā personība.

Profesors Aleksandrs Bieziņš (1897 - 1975)

Profesors ir dzimis 1897.gada 31. augustā. Bērnību pavadījis Madonas rajona Dilmaņu mājās, kur tagad izveidots profesora memoriālais muzejs.

Profesors ar izcilību beidzis LU Medicīnas fakultāti un tiek uzskatīts par bērnu ķirurģijas pamatlicēju. Profesora pirmā un vienīgā darba vieta bija Bērnu slimnīca. No 1939.gada prof. Bieziņš vadīja bērnu ķirurģijas klīniku, paralēli darbam klīnikā viņš bija privātdocents Latvijas Universitātē, bet 1946. tika ievēlēts par profesoru, 1937.gadā A. Bieziņš nodibināja un vadīja Fiziskās audzināšanas un sporta medicīnas institūtu, bijis arī latviešu basketbola izlases ārsts. Profesors vadījis Vispārējās ķirurģijas katedru, Rīgas Medicīnas institūta Operatīvās ķirurģijas un topogrāfiskās anatomijas katedru, kā arī bijis Rīgas Traumatoloģijas un ortopēdijas zinātniskās pētniecības institūta bērnu klīnikas vadītājs.

Profesors mīlēja zinātni. Ir publicēti vairāk kā 300 darbi un izdotas mācību grāmatas, veikti pētījumi bērnu ķermeņa deformāciju ķirurģiskai ārstēšanai, augslēju šķeltnes un barības vada plastiskajās operācijās, kā arī dažādos jautājumos ortopēdijā un traumatoloģijā. Profesors bija izcils pedagogs un pateicoties viņam tika nodibināta Bērnu ķirurģijas katedra. Tāpat profesors bija aktīvs sabiedriskais darbinieks un vadīja Latvijas Ķirurgu zinātnisko biedrību.

Profesors Bieziņš bija pirmais, kurš apbalvots ar augstāko apbalvojumu, kas simbolizē ķirurga meistarību – Zelta skalpeli (1973.g.)

Bez Zelta skalpeļa profesors ir saņēmis dažādus apbalvojumus un goda nosaukumus: Latvijas Nopelniem bagātā zinātnes darbinieka goda nosaukumu, Darba Sarkanā Karoga ordeni un Latvijas PSR Valsts prēmiju.

Profesors Aleksandrs Bieziņš miris 1975.gada 18.maijā un apbedīts Meža kapos.